Bu haber 751 kez okundu.

Milli Yolcu Uçağında Üretim Başlıyor

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, milli yolcu uçağı projesinde kararın henüz fikir aşamasında olduğunu kaybetti.

 

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, milli yolcu uçağı projesi kapsamında kararın henüz tam olarak netleşmediğini savundu. Üretim sürecinde Türkiye’nin en büyük havacılık şirketini kuracağını belirten Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, yatırımların büyük oranda netlik kazanacağını ifade etti.

 

Projede, Sierra Nevada Corporation (SNC) tarafından mevcut Dornier 328 uçağında 2 farklı modelin motor seçeneği üzerinde durulduğu belirtildi. SNC ise yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sivil havacılıkta üretme lisansına çok yakında sahip olacağını ifade etti.

 

Türkiye’nin yerel ve bölgesel uçak konusunda modelini seçtiğini ve sürecin ise hızla gerçekleştirileceği belirtilirken, Dornier 328 uçağının geliştirilerek, T328 ve TRJ628 kodları ile verilecek 2 farklı uçak tasarlanacağı ifade edildi. Uçakların üretime geçmesi için ise SM ve Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı ile STFA grubuna bağlı olan Savronik’in ise Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) ile beraber mutabakata varıldığı belirtildi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×