Bu haber 811 kez okundu.

İşte Yerli Uçağımız TRJ-328#039;in Detayları

Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında yeni yerli uçağımızın ayrıntıları açıklandı.

 

Türkiye, 2023 yılına kadar yürütülecek proje kapsamında 60 ila 70 yolcu kapasiteli yeni yerli uçağın geliştirilmesi yönünde başka ülkelerde de kullanımda olan 32 kişilik yolcu uçağı için üretime resmen başlayacağını duyurdu.

 

Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan ve Sanayi Müsteşarlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında ayrıntıları, Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı. 32 kişilik yerli uçak modernize edilerek TRJ-328, pervaneli turboprop modeli T-328 adı ile Türkiye’de üretilecek.

 

32 kişilik üretilecek yerli uçak projesi kapsamında STM önderliğinde, TAI, Aselsan , TEI, Havelsan, THY Teknik, Alp Havacılık, Kale Havacılık, TCI, TSI gibi şirketler tarafından Türk mühendislerine yaptırılacak. 32 kişilik jet motorlu TRJ-328'in hızı 750 kilometre, menzili 3,720 kilometre olacak ve uçak 1,400 metrelik kısa pistlerden kalkabilecek kapasitede olacak. Uçağın turboprop modeli ise 620 kilometre hıza ve 1,850 kilometre menzile sahip olacak. Uçak ayrıca ambulans, deniz karakol uçağı, askeri nakliye, istihbarat uçağı olarak da görev alabilecek kapasiteye sahip olabilecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×