Bu haber 2982 kez okundu.

Domuz Gribi ve Korunma Yolları !
 2009'da ülkemize gelen domuz gribi, son günlerde tekrardan gündemde... Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı açıklamasında 30 vatandaşımızı domuz gribi sebebiyle kaybettiğimizi söylemişti. Mehmet Müezzinoğlu bu açıklamayı yaptıktan sonra, vatandaşlar telaşa kapıldı.

Domuz gribi özellikle kümes hayvanları ve domuzlarda bulunmaktadır. Korunmasız bir şekilde bu hayvanlara dokunan kişilerde tehlike vardır.  H1N1 her ne kadar hayvanlarda olan bir virüs olsada, şeklini değiştirerek insanlara bulaşabilir.

Peki Domuz Gribinin belirtileri nelerdir ?

Hastalık insanlarda olan griple aynı belirtileri göstermektedir. Boğaz ağrısı, üşüme hissi, yorgunluk, baş ağrısı, ateş, öksürük, vücut ağrısı gibi... İshal ve Kusma şikayetide belirtiler arasında olabilir.

Ciddi vakalarda çoğunlukla ateş hali gözlenirken, bu hastalık tipik bir şekilde hafifte seyredebilir.

Domuz Gribinden nasıl korunabiliriz?

Domuz gribi hava yoluyla bulaşan bir hastalık olup, tedavisi için aşı bulunmuştur. Dünya Sağlık Federasyonu her ne kadar bu aşıyı onaylasada, yan etkileri konusunda hala tedirginlikler bulunmaktadır.  Tedbir almak isteyenler içinse, eller sıklıkla yıkanmalı, öksürdükten sonra kullanılan bez, kagıt vs hemen çöpe atılmalı, ağız, burun, göz gibi organlara dokunulmamalıdır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×