Bu haber 560 kez okundu.

Radyoaktif Madde Taşıyan Gemiye Denetim Yapılmadı

Şubat ayında sökülmek üzere İzmir Limanı’na getirilen Angola bandıralı ve radyoaktif madde taşıyan Kuito gemisinde şok bir olay yaşandı..

 

İzmir Limanı’na getirilen sökülen Angola bandıralı ve radyoaktif madde taşıyan Kuito gemisinin denetimler yapılmadan olayın gerçekleştirildiği ifade edildi.

 

Bu facia gibi olay gemi söküm firması tarafından noter tasdikli olarak ortaya çıkartıldı. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mert Güvenç ise konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda da bulundu.

 

Denetim için sözleşme yapan firmanın radyasyon için denetim yapmadığı da ortaya çıktı. İhtarname de gönderildiği ortaya çıkınca haklarında yasal işlem başlatıldı.

 

İzmir Aliağa’ya sökülmek üzere getirilen Kuito isimli gemide radyoaktif madde bulunduğu daha önce de bilinmekte idi. Ancak geminin Türkiye karasularına girmeden önce denetlenmesi gerekiyordu. Ancak bu denetimin yapılmadığı ortaya çıktı. 16 Şubat 2015 tarihinde gemi söküm firması ile ihale yapıldığı ancak denetimlerin yapılmadığı ortaya çıktı. Sökümü gerçekleştirecek Sörvey firmasının günlük denetimler karşılığında 500 dolar alması kararlaştırılmıştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×