Bu haber 2555 kez okundu.

Kenan Evren Hayatını Kaybetti

7 Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 98 yaşında tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) hayatını kaybetti..

 

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi gören ve en son gündüz saatlerinde yoğun bakıma alınan 7 Cumhurbaşkanı ve 12 Eylül darbecisi Kenan Evren, 98 yaşında öldü.

 

Saat 23:00 sıralarında hayatını kaybeden Kenan Evren’in yanında ailesi ve yakınları vardı. 2012 yılından bu yana Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Beyin ve Kardiyoloji ana bilim dallarında tedavi gören Kenan Evren, en son olarak bu sabah saatlerinde solunum cihazına bağlı olarak yaşıyordu.

 

17 Temmuz 1917 yılında Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğan Kenan Evren, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir, İstanbul'da devam ettirdi. Maltepe Askeri Lisesi'nden mezun olan Kenan Evren, 1938'de Kara Harp Okulu'nu ardından da 1949'da Harp Akademisi'ni bitirdi.

 

Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yapan Kenan Evren, 9. Kore Türk Tugayı'nda önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

 

Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra 7 Mart 1978'de Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Kenan Evren, bu görevi sırasında 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen askeri darbe ile diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.

 

Evren, 7 Kasım 1982'de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Kenan Evren, 9 Kasım 1989'da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Anahtar Kelimeler
vefatkenan evren
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×